A Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete évek óta jelzi a kormányzat, a szakma és a közvélemény felé is, hogy a hazai szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi ellátórendszer súlyos problémákkal küzd. Kétségtelenül felmutathatók olyan intézmények, ahol felújítás történt a közelmúltban és az átlagosnál jobbak az ellátási körülmények, de összességében a rendszer súlyos infrastrukturális problémák, felújítási-karbantartási hiányosságok jellemzik, amihez az általános alulfinanszírozottság és munkaerőhiány társul. Ezekre a problémákra a 2025. évre benyújtott költségvetési törvény sem nyújt megoldást, amit az is súlyosbít, hogy a következő évben sem jut hozzá Magyarország azokhoz az uniós forrásokhoz, amik nagy részben az eddigi felújítások, új létesítések fedezetét adták.
A gyermekvédelmi intézmények politikai fókuszba kerülése kapcsán rendkívül károsnak tartjuk a pártpolitikai és a szakpolitikai kérdések tudatos összekeverését. A politika a közügyek megvitatásának színtere kellene legyen, ennek megfelelően a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi kérdéseknek meg kell jelenniük ebben a színtérben, a kérdés csupán az, hogy milyen formában és stílusban.
Fel kell hívni mindenki figyelmét arra, hogy
- az ágazatban – mind a napi hírek, mind pedig az ágazati belső információk szerint – a közvéleményt is lázba hozó súlyos botrányok fordulnak elő, melyek előfordulási gyakorisága túlmutat az egyediségen, rendszerszintű problémákra utalnak;
- a szolgáltatásokat, intézményeket súlyos foglalkoztatási nehézségek és – ahogy arról az ombudsmani hivatal és a számvevőszéki vizsgálatok jelentései is tanúskodnak – olykor katasztrofális intézményi állapotok jellemzik;
- a gyermekvédelem látókörébe majd intézményrendszerében kerülő gyermekek sorsa bizonytalan, az ellátórendszerben minimális a prevenciós tevékenység, a hazagondozás sikerrátája alacsony, az ellátórendszerben jelentős a kockázata további ártalmaknak, a szakellátásba kikerülő fiatal felnőttek közül sokan nem képesek súlyos szociális problémák nélküli életre.
Az évet meghatározó kegyelmi botrány kapcsán a területért felelős minisztérium és államtitkárság a gyermekvédelemmel foglalkozó szervezetek véleményét nem hallgatta meg, őket az intézkedések kidolgozásába nem vonta be, érdemi tájékoztatást mai napig nem ad. Az intézkedéseket érintő szakmai kritikákra csak politikai válaszokat kaptunk, ennek során a területen dolgozókat becsmérlő kijelentések is elhangoztak. Az időközben napvilágot látott részleges adatok alapján sem a kifogástalan életviteli vizsgálat, sem a pszichológiai alkalmassági vizsgálat nem képes érdemben, rendszerszinten kiszűrni a problémákat, cserébe a vizsgálatok lassúsága miatt az üres állásokra jelentkezők munkába állása is lelassult.
A gyermekvédelem már akkor politikai témává vált, amikor februárban több vezető politikus érintettségére fény derült a kegyelmi botrány kapcsán. Mivel a területért felelős politikai vezetés elzárkózott minden partneri együttműködéstől, a folyamat magától értetődően romlott odáig, ahol most tart. Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy amíg a szociális ágazatnak nem lesz önálló, hiteles hangja és képviselete a politikai színtérben, számítanunk kell ezekre a jelenségekre. Magyarán: ha mi nem képviseljük a szakmánkat, ha mi nem beszélünk a területről, olyanok fogják ezt megtenni, akik nem a szakmai szempontokat tartják alapvetően szem előtt.
Mi, az egyesület szakemberei nem a gyermekvédelem kampánytémává válásától tartunk, hanem a jelenlegi folyamatok és működési mód folytatásától! Attól, hogy a munkaerőhiány következtében, a szakmai előírások, követelmények nem csak hogy fellazulnak, hanem egyszerűen eltűnnek, a zárt rendszerben a gyermekek jogainak érvényesülése ellenőrizhetetlenné válik, és a szakemberek elvándorlása még a mai katasztrofális mértéket is meg fogja haladni.
Tudjuk azt és hiszünk abban, hogy a jelenlegi helyzeten a problémák feltárása, a szakmai párbeszéd és a gyermekvédelem alapjaiban való újragondolása nem csak szükséges, de lehetséges is. Egyesületünk nyitott a változásokra és a párbeszédre minden olyan politikai, vagy szakmai szervezettel, amelyeknek céljai egy irányúak e törekvésekkel.
Kecskemét, 2024.december 5.
Meleg Sándor, Elnök